Menu

3

2

-1

 

Nowości

Promocje

 

Produkty tygodnia

Jak zrobić nawadnianie ogrodu?

Jak zrobić nawadnianie ogrodu?

Jak zrobić nawadnianie ogrodu?

Marzysz o soczyście zielonej trawie i dobrze nawodnionej rabacie? Zastanawiasz się, jak zrobić nawadnianie trawnika? 

Dbanie o ogród to ciężka praca. Wśród wielu zadań czekających na Ciebie w zielonej oazie, rutynowe podlewanie może okazać się męczące. Ciągłe spacery z wężem czy konewką to żadna przyjemność. Chcesz zamontować system nawadniający do ogrodu, lecz nie wiesz od czego zacząć? Bez obaw - z tego artykułu dowiesz się, jak to wykonać.

Od czego zacząć planowanie instalacji zraszania ogrodu?

Zanim przystąpisz do projektowania nawadniania ogródka, zapoznaj się z sytuacją wyjściową w Twoim ogrodzie

Oceń: 

  • gdzie regularne nawadnianie jest kluczowe?
  • czy chcesz podlewać cały ogród, czy interesuje cię tylko, jak zrobić nawadnianie trawnika?
  • które rośliny potrzebują najwięcej wody?

Najważniejsze elementy instalacji

W skład systemu nawadniającego do ogrodu powinny wejść:

  • Zraszacze – mogą to być zraszacze wynurzalne rotacyjne lub statyczne, od dużych po mikrozraszacze.
  • Węże i rury transportujące wodę – standardowo w systemach nawadniania ogrodu używa się rury PE o średnicy od 32 do 16mm. Pamiętaj, by obliczyć ile metrów jest Ci potrzebne.
  •  Złączki – głównie potrzebne tu będą trójniki (w miejscach, gdzie pojawia się zraszacz, a woda ma płynąć dalej) i kolana (na początek i koniec każdej sekcji, by doprowadzić wodę od pierwszego do ostatniego zraszacza). 
  • Jednostka centralna - Sterownik – czyli mózg całego systemu, umożliwiający uruchomienie poszczególnych sekcji nawadniania w zaplanowanym czasie. 
  •  Skrzynka elektro-zaworowa i elektrozawory
  •  Źródło wody - sieć miejska lub pompa z niezależnym źródłem (studnia, zbiornik wody).

Jak rozmieścić zraszacze w ogrodzie?

Podczas projektowania możesz zadać sobie pytanie, jak zrobić nawadnianie trawnika, kiedy Twój ogród zajmuje dużą powierzchnię. Na małym i dużym terenie ważne jest dobre rozmieszczenie zraszaczy. Nie łącz systemu jedną linią - ciśnienie wody będzie wtedy za małe. Podziel instalację nawadniającą na sekcje, a każdą zaopatrz w 3 do 5 zraszaczy. Okręgi podlewania wszystkich głowic zraszających powinny zachodzić na siebie. Wybierając zraszacz rotacyjny o zasięgu 10 metrów, kolejny zainstaluj w takiej właśnie odległości. Nie przejmuj się niewielkimi pustymi powierzchniami. Zostaną one nawodnione dzięki migracji wody w glebie.

Gdzie kupić poszczególne elementy?

Idealne nawadnianie ogrodu skompletujesz w wyspecjalizowanym sklepie ogrodniczym. Markety budowlano-remontowe oferują często zawyżone ceny, a mała różnorodność w wyborze produktów pozostawia wiele do życzenia. Sklep Lidia w swojej ofercie posiada szeroki zakres części potrzebnych do realizacji systemu nawadniania. Sporządź wykaz, by wiedzieć czego dokładnie potrzebujesz i kieruj się nim przy zakupach.

Czy warto posiadać instalację zraszania ogrodu?

Na podstawie zdobytej wiedzy, jak wykonać nawadnianie ogrodu, możesz wziąć się do pracy. Już pierwsze tygodnie po instalacji pokażą, że system jest wart posiadania. Nawadnianie w ogrodzie polepszy kondycję roślin i sprawi, że Twój trawnik będzie zachwycał swoją soczystą zielenią.

System nawadniający do ogrodu to świetne rozwiązanie zarówno dla wprawionych ogrodników, jak i nowicjuszy w temacie. Zapewnij swoim roślinom odpowiednią pielęgnację. Zaoszczędź czas i energię, zmieniając biegi z konewką na dopasowany do Twojej zielonej przestrzeni, prosty w obsłudze zespół zraszaczy. Hurtownia ogrodnicza Lidia oferuje szeroką gamę produktów, w tym wszystko, co potrzebujesz do stworzenia idealnego systemu nawadniania do ogrodu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl