Menu

3

2

-1

 

Nowości

Promocje

 

Produkty tygodnia

Odkryj jak łatwo i skutecznie zasadzić paprykę z nasion

Odkryj jak łatwo i skutecznie zasadzić paprykę z nasion

Jak sadzić paprykę z nasion – przygotowanie gleby

Przygotowanie gleby jest ważnym etapem, ponieważ ma duży wpływ na rozwój ciepłolubnej papryki. Musisz wiedzieć, że papryka lubi dobrze przepuszczalną glebę z dużą ilością materii organicznej. Sprawdź, co musisz zrobić krok po kroku!

  • Przygotuj mieszankę ziemi ogrodowej, torfu i kompostu w stosunku 3:3:1 i umieść ją w doniczce lub donicy. Możesz kupić gotową mieszankę lub przygotować ją samodzielnie.
  • Możesz też dodać do mieszanki nawozy organiczne, takie jak gnojówka z pokrzywy lub dzikiego bzu, lub na bazie odchodów dżdżownic.
  • Zadbaj o odpowiedni poziom kwasowości – papryka najlepiej rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,0-6,5). Jeśli poziom kwasowości gleby jest za wysoki, możesz dodać do niej wapno.
  • Jeśli planujesz uprawę papryki w doniczce, przygotuj podłoże – na dnie doniczki umieść warstwę drenażową ze żwiru lub kamyków. W ten sposób zadbasz o dobrą przepuszczalność wody i unikniesz nadmiernego zalewania.
  • Przygotuj ziemię – w przypadku uprawy w doniczce na jej dnie musisz umieścić warstwę gotowej mieszanki ziemi, na której będziesz wysiewać nasiona. W przypadku uprawy w ogrodzie rozluźnij glebę i wymieszaj ją z dodatkowymi nawozami.

Zbieranie nasion papryki do wysiewu

Masz dwie możliwości – możesz kupić nasiona w sklepie ogrodniczym lub wykorzystać te z dojrzałych owoców papryki, zamiast je wyrzucać. Nasiona papryki są powszechnie dostępne w sklepach i centrach ogrodniczych (sprawdź: papryka nasiona holenderskie). Znajdziesz tam szeroki wybór odmian papryki, zarówno tych popularnych, jak i bardziej egzotycznych, w tym papryki chili. Jeśli jednak decydujesz się pozyskać nasiona samodzielnie, to pamiętaj, że muszą być suche. Jeśli robisz to z dużym wyprzedzeniem, najlepiej umieścić je w suchym i ciemnym miejscu, np. w słoiku.

Jak siać nasiona papryki?

W naszym klimacie sadzenie do gruntu nie ma większego sensu – polskie lato jest za krótkie, żeby można było sobie na to pozwolić. Najlepiej siać paprykę w marcu (dokładniej do 20 marca), do doniczek lub skrzynek. Warto wiedzieć, że siew w kwietniu nie przyniesie plonów w ogóle lub nie będą one obfite. Papryka urośnie, zakwitnie, ale raczej trudno się spodziewać świeżych warzyw do jedzenia. Nasionka możesz wysiewać:

  • punktowo – pojedyncze nasiona umieszczasz w ziemi, zamiast siać większą ilość nasion wraz z ziemią. Wystarczy przygotować dołek w ziemi za pomocą palca lub patyka. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz ograniczyć liczbę kiełkujących nasion i uniknąć pikowania, czyli przesadzania młodych roślin do osobnych pojemników, co może powodować stres i zaburzenia wzrostu roślin.
  • rzutowo – w tej metodzie rozsiewasz nasiona bezpośrednio na powierzchnię ziemi, a następnie przykrywasz je cienką warstwą ziemi. Pamiętaj jednak, by robić to rzadko, czyli co 1-3 centymetry.

Rozsada papryki najlepiej uda się na słonecznym parapecie, ponieważ kiełkowanie jest w jej przypadku możliwe w temperaturze powyżej 21 stopni Celsjusza. Z tego powodu balkon po wschodniej stronie może okazać się niewystarczający.

Jak sadzić paprykę – pozostałe wskazówki

Może Cię zaskoczyć, że ze względu na preferencje dotyczące temperatury paprykę jest trudniej wyhodować niż pomidora – papryka radzi sobie z zimnem, czy przymrozkami gorzej niż pomidorki. Poniżej znajdziesz kilka pozostałych wskazówek, dzięki którym nie będziesz mieć wątpliwości, jak sadzić paprykę.

  • Pikowanie papryki jest wskazane, kiedy roślina ma liścienie (pierwsze listki z gładkimi krawędziami, które pojawiają się po wykiełkowaniu) i pierwszy liść właściwy. Rozsadę należy pikować do doniczek o średnicy od 6 do 10 centymetrów.
  • Nawożenie – raz na 4 do 5 tygodni. Szczególnie w przypadku amatorskiej siewki warto podejść do tematu nawożenia z umiarem.
  • Hartowanie – minimum 7-10 dni przed sadzeniem papryki do gruntu warto ją przygotować do sadzenia w ogrodzie. W tym celu przenieś paprykę na balkon, na którym będzie się przyzwyczajać do nieco innych warunków.
  • Jak i kiedy sadzić paprykę w ogrodzie? Najlepiej po 15 maja, ponieważ wcześniej zdarzają się jeszcze przymrozki, a jak pisaliśmy wcześniej, papryka lubi ciepło.

Podsumowanie

Jako hurtownia ogrodnicza doskonale wiemy, jaką przyjemność daje obserwowanie wzrostu roślin we własnym ogródku. Ty z kolei wiesz już, jak przygotować rozsadę papryki, by w drugiej połowie maja lub na początku czerwca przesadzić ją na zewnątrz. Wszystko, czego potrzebujesz, to nasiona holenderskie papryki, które znajdziesz w naszej hurtowni. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl